Šparglji so prva spomladanska zelenjava. Drži se jih vzdevek kraljeva vrtnina. Včasih so bili šparglji namreč predvsem na jedilnikih kraljev in drugega plemstva.
ZGODOVINA ŠPARGLJEV
Šparglji so v svetu znani že več kot 4000 let. Kot zdravilno rastlino so šparglje slavili Stari Egipčani, Grki in Rimljani. Francoskemu kralju Ludviku XIV. pa gre zahvala, da se je njegova kulinarična uporaba v srednjem veku ponovno razširila.
Sveže domače šparglje so v Sloveniji že od nekdaj cenili predvsem premožnejši, v Sloveniji smo jih pridelovali celo za dunajski cesarski dvor. Po drugi svetovni vojni se je pridelava pri nas močno zmanjšala, v zadnjih letih pa se šparglji spet vračajo na naše kmetije, tudi vrtove in predvsem v kuhinje.
SHRANJEVANJE ŠPARGLJEV
Šparglje shranjujemo na hladnem. Priporočljivo je, da jih porabimo čim prej, bodo pa v hladilniku zdržali tudi do 10 dni. Šparglje zavijemo v mokro krpo ali papirnate brisače in jih postavimo v hladilnik. Lahko jih postavimo tudi pokonci v kozarec vode in jih prav tako hranimo v hladilniku. Če jih bomo imeli na sobni temperaturi, bodo zelo hitro izgubili tudi do 50 odstotkov C vitamina, poleg tega pa tudi hitreje otrdijo.
Šparglji zelo hitro olesenijo, zato je pomembno, da je čas med pobiranjem in pripravo jedi čim krajši. Prav zato je pomembno, da kupujemo sveže, sezonsko in lokalno. Šparglji, ki jih dobite na naših dostavah, so pobrani večer ali celo jutro pred dostavo in tako zagotavljamo, da so vedno sveži.
Šparglje lahko (sveže ali blanširane) tudi zamrznemo ali vložimo (v kisu ali slanici). Narava je sicer poskrbela, da je spomladanska zelenjava bolj grenka in na ta način jetra spodbuja, da se prečistijo po obdobju težke zimske hrane. Zato je predvsem priporočljivo, da šparglje jemo sveže, v spomladanskem času, ko bodo najbolje podprli naše telo.
ZDRAVILNI UČINKI ŠPARGLJEV
Šparglji so bogati z vitamini A, B in C, vsebujejo železo, kalcij, fosfor, cink, jod in druge minerale, asparagin, folno kislino, eterična olja, jantarno kislino itd. Šparglji so zaradi nizke vsebnosti ogljikovih hidratov in maščob primerni tudi za sladkorne bolnike. Šparglji so tudi bogat vir flavonoidov, kar pomeni, da pripomorejo k znižanju krvnega tlaka in holesterola.
Šparglji so znani kot odličen diuretik, odvajajo vodo iz telesa. Šparglji lajšajo prebavo, zato se priporočajo vsem, ki so nagnjeni k zaprtju. Pomagajo tudi pri delovanju jeter. Priporočajo ga pri slabokrvnosti, uživajo pa naj jih tudi ljudje z akutnim vnetjem sklepov ali z obolelimi sečili.
Šparglji so znani tudi kot afrodiziak.
PRIPRAVA ŠPARGLJEV
Špargljem pred pripravo odlomite spodnji del. Ko ga prepognete, se bo sam odlomil na delu, kjer se užiten del loči od olesenelega dela. Priporočljivo je, da šparglje termično obdelujete čim krajši čas, saj bodo tako obdržali največ hranilnih snovi, vitaminov in mineralov. Jaz jih narežem na tanke kolobarje in jih prepražim na ponvi (brez olja). Vršičke špargljev toplotno obdelujte krajši čas, ker se hitreje zmehčajo.
Če so vam šparglji predolgo stali hladilniku (ali celo na toplem), spodnji del šparglja olupite in na ta način odstranite vlaknato zunanjo plast.
Iz špargljev lahko pripravite odlične juhe, pite, lazanje, omlete, solate, rižote, omake za testenine ipd. Popestrili pa bodo tudi vaše piknike, saj jih lahko spečete na žaru.
Če jih boste kuhali, priporočamo kuhanje v pokončnem položaju v loncu, in sicer na način, da bo spodnji del špargljev v vodi, nežni vršički pa se bodo kuhali v sopari.
Običajno priporočam uporabo začimb, a šparglji jih ne potrebujejo. Predvsem ne uporabljajte močnih začimb, ki bi prekrili značilno aromo špargljev.
UPORABITE TUDI OLESENELE DELE ŠPARGLJEV
Olesenele dele špargljev bi bilo škoda zavreči, predvsem seveda, če imate domače šparglje. Skuhajte jih v soljeni vodi in na ta način pripravite jušno osnovo za rižote in omake.
Stranka pa mi je zaupala še recept za zdravilni napitek (za čiščenje ledvic, jeter in črevesja). Olesenele dele špargljev prereže na polovico in jih da v širšo steklenico, doda žličko sladkorja (lahko tudi drugo sladilo) in malce cimeta (ki iz špargljev potegne grenčino) ter limone. Doda vodo (0,5 litra) in na sobni temperaturi pusti 24-48 ur. Včasih v steklenico doda še kak sadež, recimo jagodo. Potem pa sok precedi in ga redči z vodo: eno tretjino napitka zmeša z litrom vode. Če ga popijemo več, bomo prepogosto na stranišču. 🙂 Po želji lahko napitku dodate še limono in zelišča (meta, melisa).
RECEPTI IN IDEJE ZA PRIPRAVO ŠPARGLJEV
PITA S ŠPARGLJI
Na svojem Instagram profilu sem delila recept za vegansko pito s šparglji.
Špargljem odrežemo vrhove in jih prihranimo za okrasitev. Preostali del (razen olesenelega) narežemo na tanke kolobarje. Na hitro jih prepražimo na čebuli. Postavimo na stran, da se ohladijo.
Pripravimo nadev.
Nadrobimo 350 g tofuja, dodamo 400 g sojinega jogurta, eno žličko jabolčnega kisa, žličko soli, eno zvrhano žličko tapiokine moke, prepražene šparglje, začimbe (dimljena paprika, rožmarin, bazilika, poper). Dobro premešamo.
Pekač namažemo z (vegansko) margarino/maslom. Listnato testo razvaljamo in ga položimo v pekač. Pripravljeno zmes namažemo na testo. Povrhu položimo vrhove špargljev ali cele šparglje.
Pečemo cca 45 minut na 220 stopinj. Počakamo, da se malo ohladi, razrežemo in postrežemo.
Ko sem pito pripravljala za babico, sem naredila ne-vegansko verzijo. Namesto tofuja in sojinega jogurta sem uporabila kislo smetano in jajca.
SOLATA S ŠPARGLJI
Šparglje na hitro blanširamo v vreli osoljeni vodi. Narežemo jih na 2-3 cm dolge koščke in jih ohladimo. Dodamo dober domač jabolčni kis in olivno olje. Dodamo peteršilj in dobro premešamo.
DRUGE IDEJE ZA SOLATO S ŠPARGLJI
Šparglji se bodo odlično podali tudi v testeninsko, riževo ali krompirjevo solato. Poleg špargljev lahko dodate tudi naribano korenje, redkvice, mlado čebulo, čemaž, por ali drugo zelenjavo po okusu. Omako pripravim s sojinim jogurtom, ki mu dodam žličko jabolčnega kisa in limoninega soka, sol in poper.
KREMNA JUHA S ŠPARGLJI
Prepražite sesekljano čebulo, dodajte na tanke kolobarje narezane šparglje (brez vršičkov) in jih hitro prepražite. Odstavite in prihranite za kasneje. V posodo dodajte na majhne koščke narezan krompir in olesenele dele špargljev. Zalijte z vodo in kuhajte toliko časa, da je krompir kuhan. Odstranite šparglje (olesenele dele), ki so služili le za okus. Dodajte šparglje, ki ste jih predhodno prepražili in jih skupaj s krompirjem zmiksajte s paličnim mešalnikom. V juho dodajte vršičke špargljev in kuhajte še minuto ali dve.
NJOKI S ŠPARGLJI
Odličen recept za njoke s šparglji ima Žana na svojem Instagram profilu @rastlinesofine. Če bi želeli po njenem receptu pripraviti tudi njoke ali še kakšno drugo res okusno jed, toplo priporočam nakup Žanine kuharice.
ŠPARGLJI Z JAJCI ALI JAJČNA OMLETA?
Upam si trditi, da je to način, na katerega največ ljudi uživa v špargljih. Klasika, torej, s katero boste težko zgrešili. Če ste odprti za kakšno drugačno opcijo, pa poskusite čičerikino omleto ali lečino omleto.
ŠPARGLJI S TOFUJEM
Še enkrat vam bom priporočila Žanino kuharico, v kateri najdete recept za odlična tofu jajčka, ki bodo še boljša, če jim boste dodali prepražene šparglje.
ŠPARGLJEV NAMAZ
Skuhajte šparglje in jih s paličnim mešalnikom zmešajte skupaj z naslednjimi sestavinami: mlada čebula, kuhana čičerika, sojin jogurt, svež peteršilj, limonin sok, sol, poper, mleta rdeča paprika. Prepričana sem, da vam bo všeč na koščku domačega kruha.
ŠPARGLJEVA LAZANJA
Lazanjo vedno delam po receptu iz Žanine kuharice. Eno verzijo njene lazanje deli v brezplačni e-knjigi Formula za popoln recept. Lazanja s šparglji bo odlična! Skuhajte šparglje in jih zmiksajte s paličnim mešalnikom. Špargljev nadev dodate skupaj z veganskim “bešamelom” iz Žaninega recepta. Vršičke špargljev pa uporabite kot dekoracijo na vrhu lazanje.
Izkoristite sezono špargljev med aprilom in junijem in uživajte v tej dobroti! Dovolite si eksperimentirati in poiskati način, na kakršnega vam bodo najbolj všeč.
Pri nas so na voljo vedno sveži šparglji Ekološke kmetije Strojin iz Dolenjih Sušic pri Dolenjskih Toplicah in kmetije Grabrijan iz Dolnje Pake pri Črnomlju. Obrani so večer ali celo jutro pred dostavo. Preverite, kdaj in kam dostavljamo. Šparglje lahko naročite tukaj.