Petra Peterlin je certificirana inštruktorica masaže dojenčka po IAIM metodi in certificirana inštruktorica masažnih zgodbic po TSMP. Je tudi avtorica programa Prepreči težave v trebuščku (krči, napenjanje, slabo počutje, težave z odvajanjem), s katerim je v letu 2022 zmagala na podjetniškem tekmovanju Business Gladiator. Petra deluje pod imenom Moja prva masaža.
V tokratnem prispevku govoriva o tem, zakaj sploh masirati, kdaj začeti in kako, ter predstaviva tečaj masaže dojenčka po metodi IAIM.
Zakaj masirati dojenčka?
»Masaža sprošča mišice, dojenček se posledično boljše počuti in lepše spi, in tako cela družina bolje funkcionira. Masirani dojenčki se lažje uspavajo, lepše spijo, imajo bolj globok in daljši spanec. Masaža blaži trebušne krče in ostale trebušne težave. Če so dojenčki zaprti, več dni ne kakajo, jim masažna rutina lahko pomaga, da se pospeši prebava, ga ne napenja, da lažje odvaja blato, z masažo mu lahko pomagamo, ko ga mučijo vetrovi. Masaža vpliva tudi na gibalni razvoj, koordinacijo, lajša razne stiske, agresije, strahove. Masaža nam pomaga, da se povežemo z dojenčkom, lažje prepoznamo, kaj dojenček potrebuje.«
Pri kateri starosti lahko začnemo z masažo dojenčka?
»Z masažo dojenčka lahko začnemo že takoj po rojstvu. Pri nedonošenčkih počakamo vsaj toliko, da pridejo domov iz porodnišnice, saj bi jim masažni prijemi lahko predstavljali preveč dražljajev in ne dodatne sprostitve, ki jo masaža nudi. Prej se svetuje samo polaganje rok na različne dele telesa, npr. prsni koš, trebušček. Pazimo, da se zaceli popek, po tem pa lahko sproščeno uživamo v masaži vsak dan.
Na tečaj masaže dojenčkov po programu IAIM lahko pridejo dojenčki do enega leta starosti. Na tečaju starši dobijo tudi navodila, kako masirati večje otroke, ko že kobacajo in hodijo. Jaz masiram tudi svoja otroka, ki sta že starejša. Masiramo se po večernem kopanju, včasih se tudi otroka sama med seboj, tekmujeta kdo bo vzel več kreme ali olja in tako masaža postane igra. Sem vesela, da ohranjamo to rutino.«
Kako poteka tečaj po metodi IAIM?
»Tečaj masaže dojenčkov po programu IAIM traja pet tednov, poteka pod vodstvom mednarodno certificirane inštruktorice, ki predaja znanje in tehnike masažnih prijemov z združenimi elementi joge, refleksne, indijske ter švedske klasične masaže. Masaže se učimo postopoma, prvi teden začnemo s stopali, naslednji teden dodamo trebušček itd. Mamice doma vadijo in prve pozitivne učinke vidijo že po prvih masažah. Sem zelo vesela pozitivnih odzivov. Moj sin je spal dvajset minut. Ko sem ga začela masirati, je kar naenkrat spal po dve, tri ure. O podobnih pozitivnih učinkih pa sedaj poročajo tudi mamice, ki hodijo k meni na tečaj masaže.«
Kako starši masažo vključijo v svojo vsakodnevno rutino?
»Da bi znanje, ki ga mamice pridobijo na tečaju, zares koristilo njihovim otrokom, se priporoča vsakodnevna masaža. Ni treba, da vsak dan izvedemo celotno rutino, ki sicer traja približno pol ure, lahko samo del masaže, tisto, kar dojenčku najbolj paše. Tako kot se ob masaži dobro počutimo mi, se tudi dojenčki. Gre za lepo rutino, ki jo lahko dodamo v družinsko dinamiko. Preko masaže se z dojenčkom lepo povežejo tudi očetje.«
Ali masiramo z oljem?
»Olje uporabljamo le zaradi trenja, da roki lepo drsita po koži, da je dojenčku bolj prijetno. Dojenček nas pozna po vonju, zato je pomembno, da uporabljamo visokokvalitetna rastlinska olja brez vonja. Pri dojenčku za masažo ne uporabljamo eteričnih olj!«
Se masaža komu odsvetuje?
»Masaža ima neskončno pozitivnih učinkov in niti enega negativnega. Primerna je za vse dojenčke, tudi prezgodaj rojene in dojenčke, ki obiskujejo razvojno ambulanto. Vsak starš je najboljši starš za svojega otroka, masaža pa je idealen čas, ko se otroku maksimalno posvetimo in gradimo vez, ki bo prisotna celo življenje. Mora pa biti masaža prijetna za oba, zato nikoli ne masiramo proti otrokovi volji. Pred začetkom ga vedno vprašamo za dovoljenje, na koncu pa se mu zahvalimo.«
Kje se izvaja tečaj masaže IAIM in kako se prijavimo?
»Tečaji potekajo v Novemu mestu. Za tiste, ki prihajate iz bolj oddaljenih krajev, pa priporočam, da poiščete inštruktorico v vaši bližini ali pa se nam pridružite na tečaju preko ZOOM-a. Na vse oblike tečaja se lahko prijavite na moji spletni strani.«